6 najčastejších chýb pri kúpe nehnuteľnosti

V tomto blogu píšem o najčastejších chybách, ktoré ľudia robia pri kúpe nehnuteľnosti. Všetko sú to postrehy vypozorované z mojej praxe realitného makléra. Opakovane ich vidím u ľudí, ktorí sa chystajú alebo chcú kupovať nehnuteľnosť. Kúpa bytu, domu alebo pozemku výrazne ovplyvní váš život minimálne na niekoľko rokov. Najmä ak sa jedná o vaše vlastné bývanie. Keď sa nižšie spomenutým chybám vyhnete, je pravdepodobné, že budete mať z kúpy vašej novej nehnuteľnosti veľkú radosť.

  1. Nie som rozhodnutý a neviem, čo chcem

Úplne rozumiem tomu, že vedieť, čo chcem, je niekedy ťažké. Ale tiež je pravda, že keď neviem, čo chcem, nemôžem to mať alebo získať. Určite ste to už počuli. Zoberte si pero a papier a napíšte si to. S perom a papierom v ruke sa vám pri prvých vetách a možno prvých náčrtoch cieľov začnú spájať myšlienky a začnú sa tiež objavovať otázky, ale budete tiež nachádzať aj odpovede.

Dom alebo byt? Malý alebo veľký? Mesto alebo menšia obec? Záhradka alebo bez záhradky. Na tichom mieste, alebo radšej viac medzi ľuďmi? Kúpiť už hotové alebo postaviť? A čo doprava, okolie, príroda, dostupnosť? Kde sú naši príbuzní, kamaráti? Aká je v okolí vybavenosť? To všetko sú veci, na ktoré si naozaj skúste odpovedať dopodrobna. A keď budete viac a viac vedieť, čo vlastne chcete a možno aj to, čo nechcete, ľahšie sa vám urobí skutočné rozhodnutie. A potom sa veci začnú hýbať. Vzhľadom k tomu, že rovnaké otázky ako vy rieši aj veľa ďalších ľudí, inšpiráciu hľadajte aj na internete.

  1. Neviem ako na to, nemám plán

Toto býva skôr ako chyba, veľká prekážka. Nevedomosť, ako by sa to vlastne dalo urobiť. Každý z nás niekde býva a sťahovanie so sebou nesie veľa otázok. Mám najprv kúpiť a potom predať? Alebo súčasne? A je možnosť previesť moju hypotéku alebo ju musím splatiť a vziať si novú? A nestane sa náhodou, že by som v nejakom okamihu nemal alebo nemala strechu nad hlavou? V tomto bode, keď už ste rozhodnutí a aspoň zhruba viete, čo chcete alebo čo hľadáte, vám odporúčam stretnúť sa so svojím realitným maklérom alebo hypotekárnym špecialistom.

Ak sa pustíte do hľadania nehnuteľnosti bez toho, aby ste mali aspoň základné informácie o tom, ako budete nehnuteľnosť financovať, môže vás čakať nepríjemné sklamanie. Spomínal som, že odporúčam stretnúť sa s hypotekárnym špecialistom. Nie je nutné, aby vám predkladal presné ponuky a prepočty hypotekárneho úveru, keď ešte nemáte nehnuteľnosť vybranú a nájdenú. Ale je veľmi vhodné, aby vám skontroloval, či na hypotéku dosiahnete a prípadne vypočítal a ukázal vám, ako by mohol proces financovania vyzerať.

Výrazne si zvýšite pravdepodobnosť toho, že keď svoju vysnívanú nehnuteľnosť nájdete, kúpa sa podarí a budete môcť zareagovať a rýchlo sa rozhodnúť. Inak sa môže stať to, že vás buď predbehne niekto iný, alebo sa budete musieť rozhodnúť bez toho, aby ste vedeli, ako vlastne budete mať financovanie vyriešené. A vzhľadom k tomu, že už podpis rezervačnej zmluvy pri kúpe nehnuteľnosti je pre vás záväzný a predstavuje finančný záväzok, rozhodne vám neodporúčam podpisovať rezervačnú zmluvu predtým, ako budete mať vyjasnené a ideálne potvrdené financovanie od vášho hypotekárneho špecialistu.

  1. Nechodím na obhliadky

Toto odporúčam všetkým klientom, ktorí hľadajú nehnuteľnosť. Naozaj tomu venujte čas a osobne choďte na obhliadky. Pri počítači, mobile a inzerátoch s fotkami nikdy nemôžete zachytiť priestor, charakter a energiu danej nehnuteľnosti a už vôbec nie váš pocit, ktorý v nej budete mať.

Aj keď dnes existujú technológie, ktoré my ako realitní makléri využívame, napríklad video obhliadky alebo 3D obhliadka, ktoré vám umožňujú virtuálne si nehnuteľnosť prejsť, osobná skúsenosť pri obhliadke je nenahraditeľná. Choďte sa pozrieť do niekoľkých podobných nehnuteľností tej nehnuteľnosti, ktorú hľadáte a určite načerpáte inšpiráciu.

Možno vám nejaká hneď padne do oka. Zamilujete sa do nej a kúpite. Ak nie, nič sa nedeje. Bude sa vám len vytvárať čím ďalej tým jasnejšia predstava, o tom čo naozaj chcete. A nebojte sa toho, že by ste obťažovali realitných maklérov. Významnou súčasťou našej práce je umožniť záujemcom nehnuteľnosť vidieť a zažiť na vlastné oči. A viete čo? Kľudne choďte na obhliadku aj dvakrát. Ak cítite, že by to mohlo byť ono, neváhajte.

  1. Nejdem na miesto opakovane

Keď kupujete nehnuteľnosť, odporúčam vám, aby ste sa šli na dané miesto pozrieť v rôzne denné časy. Choďte sa pozrieť ráno, keď ľudia odchádzajú. Choďte sa pozrieť večer, keď sú späť z práce, choďte sa pozrieť cez víkend, proste choďte preskúmať aj širšie okolie a choďte preskúmať charakter tej lokality v rôznu dennú dobu.

Opýtajte sa susedov, ako sa im v danom mieste žije, či sú spokojní alebo či ich niečo trápi. Ak uvažujete o kúpe nehnuteľnosti napríklad v malej obci, zájdite kľudne aj na obecný úrad alebo za starostom. Keď to urobíte, získate informácie priamo od zdroja, priamo od miestnych a ani ten najlepší maklér vám tieto informácie nemôže dať. Pokiaľ teda v danej lokalite sám nebýva.

  1. Nezistím si detaily o nehnuteľnosti

Objavuje sa otázka, keď už som na obhliadke, čo mám vlastne skúmať? Zjednodušene povedané, skúmajte hlavne svoje vlastné pocity a emócie. Pre niekoho je dôležité, aby mal spálňu na východnú stranu a budili ho ráno slnečné lúče. Pre niekoho zase napríklad to, aby to mal blízko do lesa. Keď budete mať dobre spracovaný bod 1., to znamená, že budete vedieť, čo vlastne chcete, bude pre vás obhliadka nehnuteľnosti oveľa jednoduchšia.

A keď už tam budete, nie je od veci skontrolovať si aj rôzne technické detaily, ktoré nie sú na prvý pohľad vidieť. Napríklad, aké sú do objektu zavedené siete, čo už je zrekonštruované, čo naopak potrebuje opraviť. Pri pozemku to, čo sa na ňom dá postaviť, aká je plánovaná výstavba okolo, či sú prístupové cesty obecné alebo súkromné a podobne.

  1. Neoverujem zmluvy

Niekedy sa celkom čudujem, že ľudia vlastne veľmi zmluvy nečítajú. Pri kúpnej zmluve na nehnuteľnosť určite prosím urobte výnimku a ideálne si nechajte zmluvu skontrolovať právnikom alebo aspoň vaším spoľahlivým realitným maklérom, ktorému dôverujete. To isté platí už aj pri rezervačnej zmluve, ktorou si danú nehnuteľnosť rezervujete. Pretože už rezervačná zmluva pre vás predstavuje záväzok. A ak rezervačnú a kúpnu zmluvu pripravuje advokát, budú tieto obe zrejme v poriadku a vyvážené pre obidve strany. Napriek tomu tvrdím, že dobrá kontrola zmlúv v prípade, že kupujete niečo, čo stojí státisíce eur je veľmi dobre investovaný čas.

Poradím Vám?

Marek Pauljučok
+421 944 196 030

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Súhlas s spracovaním údajov
Odpovedám do 24 hod.